Připravte si fotoaparáty, ale tiše, hodně tiše! Rajky jsou sice krásné a všude kolem, ale i sebemenší hluk je vyplaší. A vědecké časopisy chtějí jen ty nejlepší fotografie.
Hry se „zvířecí“ tématikou máme doma rádi. A že jich za poslední roky u nás vyšlo hodně. Vždyť třeba jen u brněnských REXher je to Divoká Serengeti, Divoká Amazonie nebo třeba Evoluce. A také čerstvá opeřená novinka Ptačí říše, která možná na první pohled vypadá jako menší hra, ale na stole rozkvétá doslova plnou paletou barev. Pojďme se společně vypravit do lesů a hor Papui-Nové Guineii a prozkoumat úžasný svět rajek, jednoho z nejpozoruhodnějších ptačích druhů na naší planetě.
Ptačí říše je hrou primárně o sbírání pestrobarevných ptačích sad Zakira Jafry pro 1 až 5 hráčů od 10 let s herní dobou pohybující se mezi 30-60 min na partii. Hráči se stávají fotografy divočiny, konkrétně barevných rajek, a během kol se snaží sestavit co nejlepší ptačí album plné „fotek“ a publikací a získat tak nejvíc bodů na konci hry.
Uvnitř ptačí říše
Ptačí říše dává své opeřené svěřence na odiv už od prvního pohledu na menší čtvercovou krabici. Po odklopení víka na vás v první řadě čekají pravidla, a to zvlášť pro sólo a pro více hráčů. Obě varianty jsou napsány pěkně, jasně a bez nějakých bílých míst a nejasností při hře. I mírně zkušenější hráč pravidla pochopí během jednoho přečtení. Navíc hra obsahuje speciální desky pro hráče v podobě stromu, které neslouží jen jako herní pomůcka, ale i jako nápovědní karta se vším, co lze ve hře dělat.
Základním stavebním kamenem celé hry jsou karty. Ty jsou rozděleny mezi publikace (úkolové karty), ale hlavně pěkná zásoba barevných rajek několika druhů, které budete během hry postupně sbírat pro body. To hlavní z hlediska zpracování je ale herní a obsahová přehlednost karet, ale také nádherné ilustrace, které jako by vypadly z nějaké encyklopedie přírody.
Kromě karet a desek pro hráče najdete ve hře pod víkem i dvojici centrální desek na nabídku karet (les/mýtina) a hromádku hmyzích žetonů.
Z hlediska zpracování není hře co vytknout. Vypadá opravdu velmi hezky, encyklopedické ilustrace jsou krásné a originální, komponenty kvalitní. Hra přichází s jednoduchým, ale funkčním papírovým insertem, do kterého lze všechno hezky roztřídit.
Učíme se fotit
Věcí, kterou Ptačí říše v mých očích zabodovala, je její přístupnost. Hra je totiž poměrně jednoduchá a přístupná.
Na začátku hry se připraví herní desky, zásoba rajek a karet publikací, každý hráč si vezme desku stromu a pár karet do začátku a v podstatě se může začít.
Hlavním principem hry je osvědčený set collecting, kdy z karet rajek a publikací každý hráč postupně tvoří své jedinečné a originální fotoalbum o maximálním počtu stran (karet) v závislosti na počtu hráčů od 12 do 16.
Hráči se postupně střídají v tazích, kdy každý má vždy tři akční body, které lze libovolně směnit na akce, které jsou tematicky propojené se hrou:
1. Pořídit fotografii – touto akcí přidáte jednu kartu ptáka ze svého stromu (zásoby) do alba, a to vždy jako první kartu nejvíce vpravo. A jednoho jiného ptáka ze stromu tím vyplašíte a on vám uletí na desku mýtiny. Vtip je v tom, že jednak o přijdete o kartu ve vaší nabídce, ale také se stane vyplašenou a zároveň musíte pečlivě plánovat, jak a kterou kartu chcete přidat, protože pořadí karet ve fotoalbu je pevně dané a neměnné, což ovlivňuje zejména bodování sad,
2. Přivábení – touto akcí přilákáte na strom všechny nevyplašené karty jednoho druhu z mýtiny i lesa, kdy jich můžete mít nejvíce 6,
3. Vyběhnutí do pralesa – touto akcí dojde k obměně nabídky karet v lese (zde umístění odletí na mýtinu),
4. Zaostření – za dva body můžete jednomu hráči sebrat libovolnou kartu ze stromu a místo ní mu dát jinou ze svého stromu + jednu z balíčku,
5. Publikování – za dva body přidáte do své alba jednu z karet publikací, tedy varianty na osobní úkoly,
A to je v podstatě vše. Je to skutečně více méně prosté. Tedy až na pár pravidel nad rámec, jako max. 6 karet na stromě, speciální žetony hmyzu fungující jako další bodovaná sada na konci nebo nemožnost získat vyplašené ptáky na mýtině.
Jakmile jeden z hráčů doplní své albu na maximum podle počtu hráčů nebo dojde dobírací balíček, dohraje se kolo a přechází k bodování. Zde si všichni sečtou své body za rajky, publikace, žetony hmyzu, převahu v symbolech knih z publikací, nejrozmanitější sbírku a zvláštní rajku srpozobou. A kdo má nejvíc, stává se mistrem fotografem.
Hru lze hrát i sólo proti tzv. „Expedici“ což je automatizovaný protivník. Hra funguje podobně jako ve dvou, s tím že Expedice má dáno, co bude provádět a limitem fotoalba je rovnou 18 karet. Co vám budu říkat, sólo jsem vyzkoušel a není špatné, ale nejedná se zrovna o typ hry, který bych chtěl v jednom hráči hrát a raději si Ptačí říši zahraji ve dvou a více lidech kolem stolu.
Dojmy
Ptačí říše je čistý krásně vypadající set-collecting plný nádherných karet ptáků. Je to ale hra, kterou obstojí mezi současnou záplavou deskovek? Za mě určitě ano, a to hned z několika důvodů.
V první řadě jde o zpracování. Ilustrace jsou krásné ve všech ohledech, herní materiál kvalitní a pěkně se s ním hraje. Líbí se mi nápad kombinace hráčské desky a lama karty v jednom.
Hra sice používá naprosto tradiční a jednoduchý set-collecting, ale ten doplňují dva zajímavé mechanismy. Jednak je to plašení ptáků, kdy vždy za jednoho vyfoceného ze svého stromu o jednoho přijdete, a zároveň je to posloupnost plnění karet, kdy jim udáváte pevné pořadí. Tím se z úplně triviální mechaniky stává o poznání komplexnější hra, kde dopředu přemýšlíte nad umístěním každé karty, protože už jí nezměníte. A s tím souvisí i publikace, jakožto nedílná součást alb, které sice mohou narušovat posloupnost sbírky, ale zároveň je dobré jejich podmínky plnit, protože bodový zisk není zanedbatelný.
Tématem hry je sice focení ptáků, což v podstatě mechanicky i některými prvky funguje, ale v zásadě se jedná o poměrně abstraktní hru, která ale hezky vypadá. V zásadě je vám totiž jedno, zda je na kartě rajka srpozobá nebo třeba hybrid nebo červená, protože vám záleží hlavně na bodovém zisku, žetonech hmyzu a úkolech. I když téma rajek má hra snahu doplnit na konci pravidel.
Svou přístupnost Ptačí říše pěkně definuje i v herní době. Ve dvou se pohybujeme okolo 30 min, ve větším počtu se sice hra o něco natahuje, ale ne nijak rapidně a většinou se (i s nováčky) vejdete do 45 min herního času. Velkou výhodu má i snadný setup a úklid, který je skutečně jen na několik málo minut.
Díky otevřené nabídce a znalosti alb a nabídky soupeřů je hra jednoduchá na proniknutí i přehled, a to i pro úplné nováčky.
Znovuhratelnost a variabilita je díky množství úkolů a proměnlivé nabídce dostatečná, i když je samozřejmě třeba vzít v potaz, že se nejedná o žádnou velkou hru, ale v dnešní době spíš menší filler nebo hru na chvíle, kdy nemáte tolik času na hraní.
Líbí se mi, že ve hře dostala prostor interakce. Ta je dána jednak proměnou nabídkou a deskou mýtiny, kam ptáci odlétají, ale hlavně možností „krást“ karty ze stromu soupeřům, i když za to musíte zaplatit hned dva body a dvě karty (jednu svojí, jednu ze zásoby). Interakce je tak zastoupena, ale ne jako čistě škodící prvek, který druhému vyloženě ubližuje, spíš jako pěkně fungující oživení.
Ke hře lze získat i promo karty vybavení, které dávají hráčům speciální schopnosti do hry a přijdou vhod hlavně ve chvíli, kdy si hru chcete oživit/zpestřit.
Pro koho je Ptačí říše určena? Podle mě primárně pro rodiny, unavené páry, jako filler pro vyčerpané skupiny nebo prostě jako krásně vypadající zvířátková hra pro hraní takřka s kýmkoliv. Už jen třeba jako naučení principu set collectingu ve hrách.
Ano, Ptačí říše sice nebude bořit žádné žebříčky nebo bodovat v ročních přehledech, ale za sebe musím říct, že se jedná o velmi příjemnou, pěkně hratelnou a krásně vypadající hru, kterou si kdykoliv rád zahraji.
Hru můžete koupit třeba na Planetě her zde!
Ptačí říše
Autor: Zakira Jafry
Vydavatelství: REXhry
Počet hráčů: 1-5
Věk: 10+
Herní doba: 30-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris