Lotři

Hry recenze

Temný pán není doma a kočky mohou řádit. Nebo spíš pořádně krást. Ale rychle rychle, než se Rigor Mortis vrátí zpátky, protože pak z vás stáhne chlupatou kůži!

Temný pán Rigor Mortis to nemá zrovna jednoduché. Místo aby si užíval ve své temně temné věži trochu klidu a svého pokladu, musí se vydat na cesty. A aby toho nebylo ze špatných zpráv málo, tak jakmile vytáhne paty a přejde práh, všichni jeho údajní pomocníci, drsní kočičí lotři, armáda chytrých krys a další hanebnosti se snaží ukousnout svůj díl z hromady zlaťáků ve sklepě. Zkrátka být Temným pánem není zrovna med.

Ve hře Lotři, kterou u nás vydává Blackfire, od Fela Barrose a Marca Portugala, která je určena pro 2-6 hráčů od 14 let (čtěte max. od 10) ovšem naštěstí nepředstavujete vládce temné věže a nemusíte se tak bát o svůj poklad, ale právě naopak - to vy jste ti prachsprostí lotři, co se v průběhu zhruba 30-40 min snaží ukrást co nejvíc zlaťáků dřív, než se váš pán vrátí domů.

Hra Lotři zaujme už na první pohled svou podlouhlou barevnou krabičkou s vyobrazením Temného pána a jeho kočičích (anti)hrdinů. Po otevření na vás čekají v první řadě poměrně krátká, ale naprosto jasná a jednoduchá pravidla. K nim tu máme šestici šestistěnek, dvě sady žetonů - životy a mince, pár karet nápovědy a hlavně hromádku 60 hracích karet. Jo a k tomu 4 karty s obrazem Rigora Mortise, které odpočítávají jeden z možných konců hry. Nad čím se musím pozastavit, to je grafika karet - ta je prostě skvělá i s názvy jednotlivých postav. Takový Mňákula, Mňaudalf nebo Mňauva dodávají hře pěkný úsměvný přesah a ve hře vás budou bavit.

Samotné hraní je jednodušší než ukrást poklad ve sklepě. Z žetonů a kostek se vytvoří společná zásoba, balíček karet se zamíchá a rozdělí na dvě poloviny, přičemž do jedné zamícháte karty Rigora. Následně položíte obě části balíčku na sebe (ten s Rigorem dospod), rozdáte počáteční karty a vzhůru do hry. Hráči se střídají v tazích, skládající se přesně ze čtyř kroků:

 

1. verbování první - aktivní hráč může vyložit kartu z ruky nebo líznout další z balíčku,

2. sklepení - zde přichází na řadu hlavní část hry. Všichni lotři (tedy postavy na kartách) vyložení před hráčem můžou krást, útočit na ostatní nebo využívat speciální schopnosti. Zkrátka zlodějina tady není žádná týmová hra a škození je na denním pořádku. Často tak spíš než po mincích půjdete po svých soupeřích a jejich lotrech ve znamení oko za oko, zub za zlato!

3. verbování numore dvě - úplně stejná fáze jako na začátku,

4. obětování - na konci kola smí hráč mít pouze 3 lotry a/nebo 10 karet v ruce, zbytek musí být obětován temným bohům temné věže, muhehehe,

 

A kdy končí hra? Inu jsou dva způsoby. Buď jeden z hráčů nastřádá předem daný počet mincí nebo jsou postupně z dobíracího balíčku vytahány 4 karty Rigora, ten se vrátí domů a vypráší lotrům kožichy. Respektive vypráší a vyhraje ten kdo ukradl nejvíc.

Ne, Lotři opravdu nejsou žádná složitá nebo velká hra. Lotři jsou prostě pořádná karetní zábava.

Co na Lotrech osobně hodně oceňuji, to jsou ilustrace a názvy karet. Oboje mi prostě sedlo a líbí se mi. Jde ale o subjektivní dojem a netvrdím, že bude u všech hráčů stejný. Hra má svůj specifický odlehčený a nadsázkový styl.

Líbí se mi jednoduchost a přístupnost pravidel. Za maximálně 5 minut máte celou hru nastudovanou i s příklady a můžete se vrhnout do partie.

Dalším velkým plusem (a mínusem zároveň) je obří porce interakce mezi hráči. Tahle hra je až brutálně škodící. Kradení zlata je tady trochu na druhé koleji a mnohem více funguje útočení, zabíjení, likvidace, upalování a odpalování soupeřů. Není lepší pocit, než vrazit kudlu do zad nějakému soupeři nebo bombou odpálit celý stůl. Častěji se tak stane (aspoň u nás), že hra skončí vypršením času dolízáním karet, než ziskem potřebných zlaťáků.

A právě ta až přílišná interakce a škození může někoho odradit, proto to uvádím zároveň jako plus i mínus hry.

Lotři jsou povedená, rychlá, a po čertech zábavná karetní hra plná škození, likvidace, útoků, kde se to zkrátka tříská hlava nehlava a nějaké to kradení, o které by mělo hlavně jít, jde tak trochu stranou. Platí že čím víc hráčů, tím víc zábavy, ale zase tím méně možností něco si připravit, protože než na vás dojde řada, můžete mít (a často máte) doslova prázdný stůl.

Štěstí se přelévá ze strany na stranu, z hráče na hráče a i ten kdo absolutně prohrává, může být v mžiku absolutním vítězem. Lotry nesmíte brát moc vážně, ale o to víc si je užívat.

 

Více info u Blackfiru!

 

Autoři: Fel Barros a Marco Portugal

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2021 (dotisk)

Počet hráčů: 2-6

Věk: 14+

Herní doba: 30 - 40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři