Když hraješ Hru o trůny, buď zvítězíš, nebo zemřeš. Neexistuje žádná střední cesta. – Cersei Lannister
G. R. R. Martin vytvořil svůj rozsáhlý svět, do kterého zasadil svou epickou ságu Píseň ledu a ohně (a další příběhy a povídky, jen tak mimochodem). Tato epická fantasy vypráví o střetech o moc nad Západozemskými královstvími, pohnutými osudy různých postav i dávných tajemstvích a děsech. Dobře, uznávám, že mnoho lidí tohle všechno zná jako „Hru o trůny“, což je však název pouze první knihy celé série, který však posloužil jako název seriálové podoby a všeho okolo. Každopádně ať tak či onak, dnes tu nejsme kvůli vysvětlování knih a seriálů a asi netřeba blíže tenhle svět představovat, ale právě z něj vychází dnešní kousek – Hra o trůny: Karetní hra 2. edice.
Za touto hrou v originále stojí známé vydavatelství FantasyFlight Games a u nás hra vychází v české inkarnaci pod hlavičkou ADC Blackfire. Hru vytvořila dvojice známých autorů – Eric M. Lang (Kmotr: Impérium Corleonů, Rising Sun nebo třeba XCOM: Desková hra) a Nate French (Arkham Horror, Call of Cthulhu – obě karetní hry), přičemž oba stáli již za 1. Edicí (viz níže). Jedná se o karetní LCG hru pro 2-4 hráče s herní dobou od 45-120 minut a věkovým doporučením 14 let.
Ve hře se ujmete jednoho z velkých rodů Martinova světa a se soupeřem se utkáte o vítězství v konfliktu o Železný trůn. V základní sadě máte na výběr rovných 7 slavných rodů a 1 neméně slavný „nerod“ – drsní Starkové, prohnaní Lannisteři, Baratheoni, Greyojové, Martellové, Tyrellové, Targaryeni a jejich draci a jako poslední Noční hlídka. Na své si tak přijdou snad všichni milovníci tohoto světa. Vaším úkolem je získat pro svůj rod vhodnou taktikou získat 15 žetonů moci a tak zvítězit a získat pomíjivou slávu.
Living card game – pokud trochu znáte FFG nebo celkově karetní hry, jistě víte, že living card game nebo také LCG znamená model, kdy ke hře postupně vycházejí rozšíření, ale jejich obsah je předem daný a vy tak přesně víte, co kupujete, narozdíl od her jak Magic nebo Pokémon. Hra o trůny má dva typy rozšíření (zatím) – chapter packy, menší rozšíření obsahující 20 karet ve třech kopiích a deluxe expanze, ve kterých je počet karet takřka trojnásobný. Je třeba zmínit, že hra má od začátku zaveden systém tzv. rotace – postupného obměňování karet. Základní hra a deixe expanze budou turnajově legální navždy. Chapter packy se řadí po šesti do cyklů a ty postupně rotují, tak aby vždy bylo hratelných posledních 5-7 sad (cyklů). Tohle se ale týká čistě turnajů, co budete hrát v teple domova je čistě na vás.
2. edice – Možná se divíte tomuto označení hry. Pravdou ale je, že se jedná dokonce o 3. (!!) verzi hry. První bylo klasické CCG, kdy si hráči kupovali boostery a z nich stavěli své balíčky. Tato verze se postupně vyvinula do LCG 1. edice. Ta postupně neskutečně nabobtnala počtem karet a složitostí, až nakonec byla vytvořena právě edice 2. V té se autoři (snad už) poučili ze svých chyba přehmatů a od začátku jí designují trochu jinak (viz např. s pravidly rotace). Tolik tedy k tomuto.
Jen pro upozornění – v tomto článku se budu věnovat pouze základní sadě a základům hry. Případná rozšíření či hlubší rozbor budou v samostatných článcích.
Komponenty
V krabici s perfektní ilustrací Daenerys a jejími draky (nebo spíš dráčaty) najdete v první řadě dvoje pravidla. Jednak průvodce hrou, díky kterému proniknete do základů hraní, základní tvorbě balíčků atd. a pak přehledu pravidel, kde jsou detailně vysvětlena různá „klíčová“ slova na kartách, interakce a další termíny v hraní. Následuje množství kartónových žetonů – obligátní žetony moci, které budete sbírat pro své vítězství, žeton první hráče a mince, ať máte čím platit za hraní svých karet. No a samozřejmě herní karty. Těch je v základní sadě rovných 286. Po dvaceti pro každý z rodů (19 unikátních kusů), neutrální karty, rodové karty, karty titulů (pro hru více hráčů) a karty plánů, které odlišují tuhle karetku od jiných. Pojďme se ale podívat na jednotlivé typy karet a hraní hry.
Výtkou k balení je stejný neduh jako u snad všech karetních her FFG, a tím je následné uskladnění. Očividně se předem počítá s nějakým dokupováním krabiček a obalů a orgánizátorů do boxu nebo mimo něj.
Jak se hraje?
Podobně jako jiné karetní hry, i tady má každý hráč svůj unikátní balík, který si před partií připraví. V základních pravidlech je návod na sestavení 4 předkonsturovaných balíčků (vlastně 6, ale dva jsou jen pro výukovou hru), ale samozřejmě vám nic nebrání si rody a karty kombinovat dle vlastního uvážení a nálady. Ostatně deckbuilding je jeden z nejdůležitějších a nejzábavnějších aspektů hry, a proto pokud vás nebaví, hra vás neosloví. Takže jak takový herní balík vypadá? V první řadě si vybere jeden z rodů, který ve hře reprezentuje rodová karta. Dále máte možnost zařadit jednu z agend – karet nějakým způsobem podporující vaší strategii, ale zároveň omezující výběr karet. V základní sadě jsou na výběr dvě možnosti – Věrnost, které sice bude zlevňovat vaše karty, ale zároveň vás omezí v zařazení karet z jiných rodů nebo karet neutrálních a tzv. Banner agendy, což je možnost jak zařadit karty druhého rodu, ovšem s určitým omezením, kterém ovšem v případě jednoho základu nejspíš budete často ignorovat, jinak si toho moc nepostavíte. Věcí, která odlišuje Hru o trůny od jiných her je balíček plánů. Tenhle (v základu) sedmi karetní balík určí vždy na celé kolo vaše příjmy peněz, který z hráčů bude začínat, jak silný bude váš útok a kolik karet si můžete na konci kola nechat a zároveň často přinese i nějakou výhodu či nevýhodu pro vás či soupeře. Skladba tohoto balíku je důležitá, neboť díky němu můžete a musíte reagovat na herní situaci a vývoj a bez dobré skladby těžko vyhrajete. Posledním co vás čeká je pak samotný herní balík, který se skládá z postav (všechny ti lordi a lady, rytíři, panoši, známé i neznámé figury ságy), událostí (jednorázových akcí), lokací (reprezentujících místa ve světě) a doplňků (mečů, titulů, ale i těch negativních jako např. makového mléka). Jen správnou a fungující kombinací karet můžete dosáhnout konečného vítězství.
Samotná hra se skládá z kol, kdy se hráči postupně střídají v rámci nich v jednotlivých akcích. Další odlišnost od ostatních karetních her je hned na začátku, protože hráči nezačínají hru s „čistým“ stolem, ale mají možnost vyložit karty z ruky až do hodnoty osmi zlaťáků. Od začátku jde tedy o tuhý boj a přetahování o moc. Herní kolo začíná otočením nové karty plánů obou hráčů. Určí se příjem peněz (něčím musíte vaše karty platit při vykládání), stanoví se první hráč, který bude v každé fázi hrát jako první a vyhodnotí se případné efekty plánů. Následuje dobírání karet, kdy táhnete vždy vrchní dvě karty balíku. Dále zde máme vykládání, tedy vynášení vašich karet z ruky. No a následuje fáze výzev, tedy útoků vašich i soupeřových. Útoky (nebo spíš výzvy) se dělí do tří typů – vojenská, kterou se snažíte o likvidaci soupeřových postav, intrikářská, kterou berete útokem soupeřovi karty v ruce a mocenskou, díky které kradete žetony moci pro svůj rod. Můžete vyhlásit jednu, dvě, všechny tři nebo klidně žádnou výzvu, záleží jen na vás a na vašich postavách, neboť ty, aby byly v daném střetnutí použitelné, musí disponovat příslušnou ikonou. Ve fázi dominance si každý hráč sečte zbývající zlaťáky a sílu svých stojících postav (čtěte netapnuných). Kdo má součet vyšší, dostane jeden žeton moci. Následně se všechny karty a lokace použité dříve během kola postaví a odevzdají se přebytečné karty a zbylé zlato a jdeme na kolo další. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne vysněných 15 žetonů moci, a to nejen na kartě svého rodu, ale i na postavách či lokacích.
Jaká je?
Je obtížené hru hodnotit z hlediska jedné sady. Určitě je vám jasné, že vzhledem k LCG modelu hry, vycházejí neustále nějaká rozšíření a již základní box je k tomu tak trochu uzpůsoben. Drtivá většina karet je zde obsažena jen v jedné kopii, ale v balíku můžete mít až 3. Můžete sice různě kombinovat osm frakcí mezi sebou, ale dřív nebo později narazíte na jistou předvídatelnost a hlavně obrovský prvek náhody, protože bude záležet jen na tom, komu přijde nějaká důležitá postava dřív. V jedné základní sadě tak budete mít jakousi deskovou hru pro 2-4 hráče, na které ale bude vidět omezení a zamýšlený jiný koncept. Tolik ale k mínusům. Na druhou stranu, kde začít plusy, takže postupně. Pokud jste milovníky Hry o trůny a Martinova světa, je pro vás hra skoro povinností, neboť vám dovolí ovládnout své oblíbené (i neoblíbené) postavy, prožít část příběhu ve skvělé atmosféře. Ilustrace karet, žetonů i zpracováním, to vše přidává hře bonusové body. Bez čeho by ale desková hra těžko mohla fungovat, je dobrá hratelnost. Nehrál jsem první edici, ale je vidět, že hra je opravdu promyšlená a funkční, každý prvek má své opodstatnění a přidává hře na zajímavosti. Neustále se něco děje a nedochází k žádným dlouhým prostojům. Vzhledem ke střídání hráčů ne po kolech, ale po fázích musíte stále zvažovat a být v pozoru a promýšlet svou taktiku. Ano, je jistě vidět, že mě si hra získala svou hratelností, mechanikami i vyobrazením předlohy. Jedna z nejlepších karetních her všech dob. Navíc neskutečné plus za český překlad, se kterým pomáhá i komunita a je to znát. Pokud se bojíte LCG modelu a finanční náročnosti, pak je dobré podotknout, že jaká hra bude a jak jí budete hrát záleží jen na vás. Jak jsem psal výše, na domácí hraní vám krásně stačí jedna základní sada a vystačí vám na dlouhou dobu (přes některé nevýhody). Budete mít sice omezený deckbuilding, ale to pro někoho může být i výhoda. S druhou základní sadou (kterou můžu osobně jen doporučit, už jí mám doma) můžete začít stavět i jednofrakční balíky a snížíte vliv náhody. Vzhůru tedy do Západozemí a pro Železný trůn!
P.S. Existuje perfektní česká stránka o hře, kde se dozvíte nejen o všech kartách, expanzích, ale i o turnajích a deckbuildingu. Zde.
P.P.S. K základní sadě chystáme ještě druhý článek o jednotlivých rodech, zůstaňte naladěni! Více zde.
Další info a možnost koupě přímo u Blackfire!
Hra o trůny: Karetní hra 2. Edice
Autoři: Eric M. Lang, Nate French
Vydavatelství ADC Blackfire
Věk: 14+
Herní doba: 45 min – 2 hod
Pořadí na Boardgamegeek: 10. „upravitelná“, 310. celkově
Ve fotogalerii níže můžete vidět nejen box a jeho obsah, ale i příklady karet všech frakcí.
Autor: Adam Vondra Vondris
Hra o trůny pro všechny
Hra o trůny – Pobočník krále