Extraliga All-Stars 1993-2023

Hry recenze

Máte rádi hokej? Pak je čas postavit si svůj vysněný tým legend české nejvyšší soutěže a nasázet soupeřům pár gólů v nové, ryze české karetní hře.

Přiznávám, jsem hokejový fanda. Vlaječky na auto si zrovna nedávám, ale jinak už od dětských let nevynechávám zápasy reprezentace, sleduju NHL a v neposlední řadě i českou Tipsport Extraligu ledního hokeje (i když můj tým v ní už pár let nehraje). V poslední sezóně tomu bylo již pěkných 30 let od založení naší nejvyšší hokejové profesionální soutěže a za tu dobu jí prošla celá řada skvělých jmen a talentů, která rezonují v uších i lidem jinak hokeje neznalých – Jágr, Reichel, Růžička, Hašek, Výborný ale i třeba takový finský gólman Tuukka Rask. Každopádně takový zápis si už zaslouží pořádnou oslavu, což si řekli i hokejoví fanoušci a zároveň deskovkáři Michal Ekrt a Petr Bělík a přišli se hrou Extraliga All-Stars 1993-2023. připraveni? Tak brusle, hokejky a jdeme na ní.

Hra je postavena na dvou částech a na kombinaci draftu (první část) a možná trochu nečekaně kostkových soubojích (i když ne úplně, ale o tom dále). Určena je pro 2-5 hráčů od 8 let a s herní dobou pohybující se okolo 30-50 min podle počtu hokejistů kolem stolu. Hra se dělí na dvě základní části, kdy nejprve si vyberete z dostupných hokejistů sestavu, abyste následně vyjeli na led a během jedné sezóny nasbírali se svým týmem nejvíc bodů a zvítězili. Zní to jednoduše a ve své podstatě také je. Pokud jste ale hokejoví fanoušci, budete nadšení.

 

Hokejky, chrániče, přilby, brusle, aneb výbava

Jasně, kdo jiný by mohl dominovat víku české hry s hokejovou tématikou, než pravděpodobně jedna (možná dokonce největší) z největších legend tohoto sportu u nás – nestárnoucí Jarda Jágrv dresu svých Rytířů Kladno. Záda mu kryjí Tomáš Rolinek (Dynamo Pardubice) a Pavel Francouz (Verva Litvínov).

Po otevření na vás čekají pěkně napsaná a jednoduše pochopitelná pravidla o pouhé osmičce stran (kdy samotná pravidla zabírají cca 6 i s příklady). Troufám si říct, že jejich pochopení není nejmenší problém a zvládnou ho i méně zkušení hráči nebo hráči deskovkama prakticky nepolíbení.

A co tu máme dál? Bodovací tabulku, žetony pro hráče, 30 žetonů síly, kostky a hromadu karet. Ty jsou rozděleny mezi karty losu (určují kdo s kým bude hrát), události (ovlivňující hráče mezi zápasy), trenérské karty (řekněme speciální schopnosti) a 17 soupeřů jakožto automatických protivníků pro menší počty hráčů. Že jsem na něco zapomněl?

No ano, prim samozřejmě hrají samotní extraligoví hráči napříč třicetiletou ligovou historií a i nějakou tu dobu před ní. Těch je rovných 110 a jsou rozděleni po 6 do 17 týmů a 8 legend, které prošli českou ligou ještě za dob Československa, ať už se jedná i Ivana Hlinku nebo Jiřího Holečka. Že vám nesedí počet týmů na 17? Ono totiž pro doplnění byly k týmům současným doplněny též bývalí účastníci soutěže, kteří vyhráli titul, a to Zlín, Vsetín a Slavia Praha. Mimochodem zajímavost – Vsetín je stále se šesti tituly nejúspěšnějším týmem soutěže. Každý tým (vyjma legend, ty stojí trochu mimo) se skládá z šesti hokejistů a to vždy právě jednoho hráče na klasických pozicích – levé a pravé křídlo, centr, 2 obránci a brankář. A protože každý z týmů má jen jedno místo na každé pozici, byly hráči velmi pečlivě vybíráni nejen tvůrci samotnými, ale i ve spolupráci se samotnými kluby a mělo by se tak jednat o skutečné legendy svých týmů. Ostatně osobně s výběrem naprosto souhlasím, i když v každém klubu by se našla řada dalších hráčů, kteří by na kartách mohli být a hra by mohla nabobtnat na dvojnásobek, nebo i trojnásobek karet. Vůbec to tvůrcům nezávidím.

Kromě fotky samotného hráče obsahují všechny karty ještě jméno, klub, pozici ve hře, případně zvláštní schopnost ovlivňující kostky při zápase. Vše je velmi přehledné a jednoduše čisté.

Celkově je zpracování hry dobré. Karty jsou pěkné, přehledné, kartonové dílky dostatečné, vše je přehledné. Jednoduchý papírový insert naprosto funkční a dostačující.

 

Nadraftovat, postavit a nastřílet góly

Herně lze celou hru rozdělit na dvě základní části. V té první postavíte pomocí draftu mužstvo, v té druhé odehrajete zápasovou sezónu o body.

Draft je řekněme „klasický“. Pokud hraje 3-5 hráčů, zamíchá se balíček všech karet hokejistů a každý dostane 7 karet. Z těch si jednu vybere a zbytek pošle dál. A takto dokud každý nemá vybráno 6 karet pro svůj tým. Následně se hraje ještě jedno kolo draftu, jen se karty posílají opačným směrem. Pokud hrají jen dva hráči, draft probíhá z viditelné nabídky 5 karet na stole – jeden hráč si vezme kartu, druhý dvě, první zase jednu a zbylá se odhodí.

Jakmile máte nadraftováno, následuje stavba týmu. Každý hráč obdrží žeton značícího jeho barvu, sadu žetonů síly a z vybraných karet postaví základní šestku. Vtip je v tom, že do síly útoky i obrany se počítají jen karty na správných pozicích (centr vám v bráně moc nepomůže) a zároveň se mezi sebou bonifikují hráči stejného klubu, případně legendy (jeden klub je zkrátka sehranější, než směska hráčů z různých mužstev). Tohle je základní sestava, zbytek hráčů pošlete na střídačku jako zálohu. Pomocí žetonů se ukáže síla útoku a obrany týmu a jde se na sezónu.

To je druhá část hry, ve které dojde k zápasům mezi hráči a jejich týmy. Na začátku si každý vezme náhodně tři trenérské karty a připraví se události a balíček karet losu. Sezóna se následně hraje na kola, která probíhají v sekvenci určení soupeře, událost, hraní trenérských karet, zápas, změna sestavy.

Na začátku kola se táhne karta losu, které určí, kdo s kým bude hrát. Může to být buď živý hráč, v případě menšího počtu hráčů u stolu i virtuální soupeř. Následně se otočí a vyhodnotí událost pro dané kolo. Poté přistupují ke slovu trenérské karty, které mohou ovlivnit sestavy obou soupeřů (někoho lze vyloučit, někoho vystřídat) a následuje samotný zápas.

Ten probíhá na základě kostek, kdy jejich počet se určí sílou útoku – jeho číslo udává počet kostek, kterými oba hráči hází. Výsledky se porovnají se silou obrany soupeře a každý výsledek stejný nebo vyšší znamená gól. Kdo jich zvládne nastřílet víc, ten vítězí a obdrží 3 body do tabulky. V případě remízy se hraje jeden bonusový hod. Dobře, tak jednoduché to není, protože někteří hokejisté mají na svých kartách bonusy, které vám umožní přehazování kostek nebo změnu výsledků vašich či vašich soupeřů, což může lehce změnit výsledek.

Jakmile je zápas dohrán, hodí se ještě kostkou a dle výsledku musí dojít k vystřídání určitého počtu hráčů mezi sestavou a střídačkou.

Jakmile se dobere balíček sezóny (karty losu + automatičtí soupeři), připraví se znovu a hraje se druhá polovina herní sezóny. Kdo má na konci nejvíc bodů, vyhrává celou Extraligu!

 

Dojmy

Kolik jste hráli vyloženě sportovních her? Když jsem nad tím přemýšlel před psaním dojmů, zjistil jsem, že když vynechám závodní auta, tak ani jednu. A ono je to docela logické, protože dynamické prostředí aktivního sportu a zápasů je strašně těžko uchopitelné a postavené na deskoherní stoly. Nechci tady tvrdit, že Extraliga All-Stars je nějaká naprostá a nevídaná a jedinečná bomba, ale troufám si tvrdit, že je to velmi povedená svižná a šikovně simulační hra pro všechny fanoušku ledního hokeje a pro všechny hráče i nehráče nostalgicky vzpomínající na těch 30 let extraligy a všechny její slavné hráče a momenty.

Zpracování hry je dobré. Hodně se nám líbí struktura karet, která je pěkně přehledná, jednotlivé karty i kluby od se lze jednoduše odlišit. Kromě fotky a jména hráče se navíc dozvíte i kolik sezón odehrál, případně kolik titulů s klubem hráč získal. Pravidla jsou rychlá, jasná, s množstvím příkladů a vysvětlují všechny herní situace (rozumějte, nenašli jsme nic, co by za nás nevyřešila). Karty mají standardní rozměry, takže není problém na ně sehnat obaly (což bych při častějším hraní doporučil s ohledem na draft a neustále přesouvání a míchání karet).

Co se nám opravdu líbilo je fakt, že si tvůrci skutečně vyhráli s výběrem hráčů, do čehož zapojili i samotné kluby. Každé ze jmen je tak skutečným pojmem svého týmu, ať už hráč byl u mnoha sezón, titulů nebo zkrátka následně ještě udělal velkou kariéru třeba za mořem. Ideálně kombinace všeho. Dopita, Čechmánek, Ručinský, Reichel, Krejčí, Ton, Výborný, Jágr, Kaberle (oba Františkové i Tomáš), Pospíšil, Hlinka, Straka… a takto bych mohl pokračovat. Tohle je opravdová pocta naší nejvyšší soutěži. 

Obecně mám osobně hodně rád draft, proto i zde tuto mechaniku kvituji. Je to asi nejlepší možnost, jak nastavit vytváření jednotlivých týmů. Jasně, díky tomu se vám do týmů dostanou hráči, kteří se spolu v mužstvu potkat nemohli (třeba kombinace Hlinka – Hertl – Jágr) a z různých týmů napříč soutěží, ale co je důležité, nutí to hráče přemýšlet a správně si týmy skládat, tak aby si plnili soupisky hokejisty na správných pozicích. Ono je hezké, mít 5 pravých křídel s bonusem do útoku, ale když vám k nim chybí centr a levé křídlo, přijdete o sílu a bonusy, což zkrátka nechcete. Jednoduše řečeno, z 12 vybraných karet chcete aspoň jednoho na každé správné místo. Hráče sice můžete dát kamkoliv, ale bez správného umístění vám nepřispějí nic k síle týmu. Tedy až na brankáře, kde lze využít kohokoliv, pokud žádného nezískáte (což se stává zcela minimálně). Hra tak dává na jedné straně možnost volného výběru, ale zároveň ho omezuje jednak pozicemi na „ploše“, jednak bonusem za klubovou příslušnost a souhru, kdy si většinou radši vezmete hráče sice bez bonusu, ale korespondujícího s jiným nadraftovaným dříve.

Trochu jsem se obával, jak bude vypadat samotné hraní, respektive zápasy. Přeci jen prim zde hrají kostky a náhoda. Ve finále jsem ale zjistil, že mi tenhle mechanismus jednak nevadí, a jednak pěkně funguje. Ostatně kdo sleduje hokej tak ví, že je to často o štěstí – někdy můžete soupeře přestřílet o 40 střel a on stejně vyhraje jednou ušmudlanou ranou od modré čáry, že? Nápad se součtem síly útoku a stanovením počtu kostek v porovnání se silou obrany je fajn a funkční. Není to žádná velká věda, díky bonusům lze kostky často ovlivnit/přehodit a „dát gól“ pořádně vyztužené obraně se silou 5-6 není žádná legrace. Zvlášť když vás kostky nemají rády. To pak můžete klidně házet šesticí šestistěnek a stejně kotouč do sítě nedostanete. Co mi z počátku přišlo relativně snadné a přímočaré – lepší silný útok než obrana – se ve výsledku často ukázalo jako liché. Prostě je lepší mít vyrovnané obě trojice hráčů, než se spoléhat na hromadu kostek a mít vzadu „díru“.

Jasně, ve hře má velkou roli náhoda. Někdy prostě máte hromadu kostek proti soupeři se slabou obranou a stejně vám to nepadne. To je potom k vzteku, ale s tím je třeba u hry počítat.

Co je dobré zpestření hry, to jsou události a trenérské karty, které dynamicky mění a ovlivňují hru. Takové vyřazení nebo dokonce vyloučení hráče ze sestavy, když vám to doteď pěkně fungovalo je dosti nepříjemné, ale pěkně simulující hokejové podmínky.

Hra je svižná a zápasy rychlé. Hra jednoho matche tvá chvíli a ve hře nevznikají ani při plném počtu žádné zbytečné a dlouhé prostoje. Naházíte, porovnáte, hraje další dvojice nebo se odehraje nové kole. Každopádně bych hru za nejlepší označil ve větším počtu hráčů, tedy ve 4-5, kdy podle mě nejlépe funguje draft (nejvíc karet) a užijete si dostatek zápasů s ostatními.

I když velmi šikovně a jednoduše funguje i „automa“, která se používá v nižším počtu hráčů, a která simuluje soupeře. Každý tým je představován jednou kartou s daným útokem i obranou, a všichni hráči proti němu odehrají standardní zápas (za automu hraje jeden z hráčů).

Další věcí pozitivní věcí, na kterou rychle přijdete, je velmi příjemná variabilita a možnosti, jak si klasickou hru upravit. Klidně můžete hrát třeba několik sezón po sobě, s tím že si ponecháte základní sestavu a nadraftujete jen nové „zálohy“ apod. Představivosti se meze nekladou a lze toho dost vymyslet. Samozřejmě díky velkému množství karet a náhodě je variabilita a znovuhratelnost zajištěna dostatečně i samotnou hrou.

Co je třeba si říct narovinu je fakt, že hra necílí na hardcore hráče, ale hlavně na široké publikum včetně nehráčů a na zapálené hokejové fanoušky. Pro zkušenější se tak bude jednat spíš o příjemný filler, než nějakou složitější hru. Extraligu si užijete s hokejovými fanoušky, příznivci extraligy, celou rodinou, ale maximálně září zejména v kombinacích otec + syn, nebo syn + kamarádi. Třeba pro mě osobně to je velmi příjemná nostalgie z klasických hokejových kartiček, které se překlopily do svižné hry, a které nemusím sbírat, ale kompletní sadu mám v jednom balení.

Tím že hra staví na jednoduchém principu si lze velmi jednoduše představit řadu rozšíření a expanzí. Přeci jen hokejových lig je spousta a ano, vím, že se jedná o „Extraligu All-Star“, ale klidně by to mohla být třeba „NHL All-Star“ nebo jakákoliv jiná slavná hokejová liga.

Pokud jste pravidelní hráči deskovek, Extraliga vás asi nevystřelí ze suspenzorů a chráničů a nestane se z ní „must have“ sbírky. Přesto se ale jedná o hru s pěkným potenciálem, která ovšem míří zejména na obrovské a široké publikum hokejových fanoušků a příležitostných hráčů a snaží se šikovně převést napětí a nadšení z budování sestavy a zápasové štěstí na deskoherní stoly. Je to jednoduché, rychlé, poměrně přímočaré, ale jako celek to funguje pěkně. Pokud jste pamětníci extraligy nebo máte doma nadšené malé hokejové fanoušky, přičtěte si ještě pár hvězd na víc. Ostatně hru je fajn si pořídit už jen pro tu porci nostalgie a vzpomínání na všechny ty slavné hráče a okamžiky.

 

P.S. Hra vychází až 15.9.2023, což koresponduje se startem ročníku 2023/2024, ale již nyní si jí můžete předobjednat.

 

Hru můžete koupit třeba na Tlama Games zde!

 

Extraliga All-Stars 1993-2023

Autoři: Michal Ekrt a Petr Bělík

Vydavatelství: Legendary Cards/ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-5

Věk: 8+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři