Čarovné kostky

Hry recenze

Přes lesy a přes hory, přes louky a přes řeky. Pěšky i na koni, za slunce i za deště. Pohádkové postavy se ničeho nebojí a odhodlaně plní kouzelné úkoly. Vítězem však může být jen jeden. Ten komu nejlépe padnou Čarovné kostky. Nebo ne?

Dice Upon a Time, jak zní originální název hry, je dalším úspěšným kickstarterovým projektem, který komunita z celého světa zafinancovala, a který si následně našel cestu i na náš trh v českém překladu díky vydavatelství ADC Blackfire. A ono se není čemu divit, že k tomu došlo, protože tahle hra prostě zaujme na první pohled. Tak postupně, hezky od základních údajů, přes magický obsah, přes spletitá zákoutí hratelnosti až po hodnocení za devatero horami a řekami. Zkrátka pohádkově od začátku do konce.

Čarovné kostky jsou rodinná figurkově kostková light rpg hra (dobře, hooodně light, ale mě tady to označení jednoduše sedí) maďarského designéra Istvana Szauera určená pro 2-5 hráčů s věkovým doporučením 10 let. S tím věkem je to ovšem trochu složitější, protože 10+ platí, pokud hrajete základní plnou hru. Pokud jí ale „osekáte“ nebo si zahrajete kooperativně, zvládnou hru i mladší. Herní doba se pohybuje okolo 60 min. Každý z hráčů se zhostí role jedné z pohádkových postav a cílem je jednoduše putovat pohádkovou říší, plnit úkoly a nasbírat co nejvíc bodů. A samozřejmě vyhrát. A taky se příjemně bavit.

 

Do pohádky…

Jak už samotná krabice napovídá, hra je laděna do barevného pohádkového vizuálu, a to ve všech směrech a všech komponentech. Po otevření na vás kromě pravidel vykoukne v první řadě povedený barevný herní plán pohádkové říše. Hned po něm asi každého zaujme devítka (ne, nejsme ve Středozemi) detailních figurek, představujících jednotlivé hratelné pohádkové postavy, mezi kterými nechybí třeba Sněhurka, Šípková Růženka, ale i oblíbený chlupáč Kocour v botách. Musím rovnou říct, že figurky jsou povedené a úplně motivují k namalování.

Dále v krabici najdete hlavně hromadu žetonů k vykoupání, ještě větší hromadu karet několika typů – úkolové, příběhové, události, předměty – a také docela očekávané kostky. Čarovné sice nejsou, ale hru byste si bez nich rozhodně nezahráli.

Posledním bodem, o kterém musím napsat je insert. Vždy mám rád, když vydavatelé nebo designéři u her přemýšlí a rovnou přinesou v krabici úložné řešení. A hlavně funkční řešení. Díky insertu v Čarovných kostkách nejen hru dobře zorganizujete a uložíte, ale pomáhá i s přípravou a pěkně funguje na figurky, takže se nemusíte bát poškození.

Celkově má hra velmi povedené zpracování, od pěkných velkých figurek, přes líbivou pohádkovou grafiku, až po dobře udělaný insert. Krabice je plná komponent a po rozložení na stole vypadá hra opravdu moc hezky. Uznávám, že grafika někomu nemusí sedět, ale to už je tradičně dosti subjektivní záležitost.

 

… přes hory a doly …

Herně nejsou Čarovné kostky složitou hrou. Sice jsem byl při čtení pravidel nějaký pomalý a nakonec si je musel dát dvakrát, tak ve finále hraní opravdu složité není. Ostatně „nejsložitější“ je na hře asi příprava herní partie, a to část týkající se výběru figurek, když se nemůžete shodnout. Jakoby každý musel hrát zrovna ze partu zvířat, že ano. Tak nebo tak i komponent je ve hře dost a všechno rozkládat na stůl přeci jen chvíli zabere,

No a pak už je to víceméně snadné. Každý hráč má na plánu postavu a sadu 5 kostek, nějaký ten úkol do začátku a šup do hry. Všichni začínají v centrálním městě a hra se skládá z 6 kol/kapitol, ve které má každý 5 tahů – pokud všechno správně vyjde. Na začátku kola se otočí karta nová událostí a všichni hodí svými kostkami a postupně od prvního hráče se všichni u stolu pravidelně střídají, přičemž tah spočívá v jednoduchých krocích, a to:

1. Umístění kostky – mezi jednotlivými místy na mapě jsou číselná políčka pro kostky. Aby se hráč mohl pohnout, musí na pole umístit kostku s hodnotou stejnou nebo vyšší, než je číslo na něm nebo než je hodnota předtím na něj umístěné kostky. Druhým omezením je pak maximum 3 (ve dvou jen dvou) kostek ve sloupci na jednom poli,

2. Aktivace případného efektu – některé kostky mají zvláštní symbol, který se počítá jako 6, ale zároveň přinášející při umístění zvláštní bonus/schopnost,

3. Posun postavy – hráč posune svou figurkou po plánu po vybrané trase,

4. Aktivace lokace – jednotlivá místa přinášejí hráčům zvláštní bonusy, suroviny nebo možnosti nebo slouží ke splnění úkolů,

5. Splnění úkolu – hráč na tahu může splnit své hlavní či vedlejší úkoly, pro zisk vítězných bodů,

A takto hráči putují pohádkovými zeměmi, sbírají magické předměty, plní úkoly a sbírají body dobrodružství (vítězné body). No a kdo má po posledním kole bodů nejvíc, ten si může uzmout čestný titul „Mistr Bratří Grimmů“!

Kromě „plné“ základní varianty pravidla hry rovnou počítají s přizpůsobením mladším hráčům, kdy jsou při hře vypuštěny některé prvky, tak aby byla celá partie přístupnější.

 

… z pohádky

Čarovné kostky mě hned na první pohled zaujaly svou grafikou. A po otevření zaujetí jen pokračovalo. Jednoduše řečeno, produkční stránka hry je velmi povedená, ale všemu jasně dominují krásně zpracované a velké figurky. Jen pozor na lámání některých částí. Pochválit musím i herní plán a jeho ztvárnění, společně s ikonografií hry, která pomáhá rychlému zapojení všech bez rozdílu věku a zkušeností.

Princip hry postavený na kostkách není nic vyloženě nového, přesto zde systém působí inovativně a svěže a i když zrovna nemůžete kostky využít na cestu, vždy jsou nějaká jiná taktická rozhodnutí, která učinit lze a jak tedy ve hře pokračovat. Tím mám na mysli speciální pole v rozích mapy, kam můžete umístit kostky a získat tak zajímavé bonusy.

Díky množství karet všech typů, ale i zvláštním schopnostem postav nám hra přišla poměrně dost variabilní – zvlášť s ohledem na kategorii, do které hra spadá, když zkrátka cílí primárně na rodiny s dětmi.

U hry dost záleží, v kolika hráčích jí hrajete. Při hře 2-3 hráčů je všude poměrně volno a místo a každý si hraje tak nějak sám a putuje si, jak se mu zachce bez větších omezení. Ve 4-5 je ale plán o poznání plnější a dochází k mnohem většímu (chtěnému či nechtěnému) škození a boření plánů a s tím i spojeného taktizování. Pozor tedy na dětské slzičky, až svým ratolestem zablokujete jejich vytouženou cestu za bohatstvím hor. S více hráči je ale také spojeno větší zapojení karet do hry (čím víc hráčů, tím víc se jich dostane do hry).

Věkovým zařazením bych hru doporučil – no ano vcelku překvapivě – prostě pro rodiny. Jako ano, i zkušenější hráči si při hraní neutrhnou hlavu nudou, ale úplně si nedokážu představit, že by se parta dospělých sešla právě u Čarovných kostek. Ale třeba se pletu?

Líbí se nám téma hry. Je to takový návrat do dětství a zároveň možnost, jak ukázat mladé generaci, že existují krásné staré pohádky.

Produkčně velmi povedená, herně zajímavá a do rodin pěkně padnoucí hra plná pohádkové atmosféry, to jsou Čarovné kostky.

 

Další info u vydavatele!

 

Čarovné kostky

Autor: Istvan Szauer

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-5

Věk: 10+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři