Wonder woman: Odvaha

Comics recenze

Princezna Diana. Vzor všech feministek, oddaně milující vše živé, ale vždy připravená nakopat pár špatných prdelí. Nemluvě o sexy postavě a perfektním make-upu. Teď se samozřejmě nebavíme o Dianě, po které zbyl v Paříži jen kýčovitý pomníček. Řeč je o Dianě ztvárňující dokonalou ženu. Wonder Woman.

Ediční plán BB artu je věc, kterou by z koulí nebo svíček nevyčetli ani Jolanda s Vlastíkem Plamínkem dohromady. O to víc jsem byl nadšený, když jsem zjistil, že se chystá vydání druhé knihy za kterou stojí nikdo menší než Brian Azzarello. Jeho ztvárnění Wonder woman by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti.

Na konci první knihy jsme byli svědky toho, jak Hádes unesl těhotnou Zolu, Dianinu chráněnkyni, do Podsvětí. Pokud jste první knihu nečetli a rvete si vlasy kvůli spoileru, jenž jsem vám právě prozradil, je to jen a jen vaše chyba! A koukejte to čtení dohnat! Ale zpátky. Zola je v Podsvětí, Wonder Woman pořádně nakrknutá a její přátelé jakbysmet. Upřímně řečeno, kdyby Wonder Woman znala Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky, muselo by jí napadnout, že řečtí bohové jsou svině svinuté a žádná dohoda nemá dlouhého trvání (i kdyby byla vyhotovena písemně). Naší Dianě nezbývá nic jiného než sebrat veškerou svojí odvahu a vydat se do říše toho skrčka Háda. Tak. Víc vám nevyzradím, abyste si nervali vlasy podruhé...

Již v recenzi na první knihu jsem psal, že Brian Azzarello odvedl skvělou práci. Vrátil Wonder Woman ke kořenům, zapomněl na všechny ostatní šašky z DC universa a pustil se do tahání kostlivců z rodinných skříní. Jeho WW je jen jedna z celého zástupu řeckých bohů a polobohů, kteří se nám na stránkách představují. Celek tak působí vyrovnaným dojmem, uzavřeně a skutečně. Autor se nebál zasadit Pantheon do moderní doby, díky čemuž vzniklo originální fantasy, jaké bychom čekali  spíše od Neila Gaimana nebo Mika Careyho. Nepřekvapí nás proto, že Amor již dávno neběhá s lukem a šípy, ale má dva zlaté Desert eagly, kdežto Válka je starý jako lidstvo samo, v bílém obleku věčně potřísněném krví (cítím z toho inspiraci postavou Lucifera z filmu Constantine a jsem za to rád!). Nový Pantheon je prostě cool. Po chvíli nám začne docházet, že ve světě Briana Azzarella mají nejdůležitější místo přátelství, důvěra a láska. Sice to zní tak nudně až u toho kroutí očima i Mirek Dušín, ale ve světě intrikánských a znuděných Bohů to jsou vlastnosti k nezaplacení. A příslovečná kudla do zad může přijít i z rukou, od kterých by to nikdo nečekal...

Po kresební stránce  je naštěstí vše při starém. Cliff Chiang je jednoduchý, precizní a nápaditý. Navíc se musím opět zmínit o vytahování postav silnější linkou, což je detail který se mi opravdu líbí, byť díky němu působí akční sekvence poněkud staticky, což je ale dotaženo koloringem v podání Matthewe Wilsona. V knize se také představil kreslíř Tony Akins (u nás Vetřelci I a II), jehož Podsvětí je originální a překvapivé.

Moc bych si přál, aby se tahle série čtenářům líbila, ať nemusíme na další knihu čekat opět dva roky. Wonder Woman  od Briana Azzarella si vás dostane způsobem vyprávění i originálním pojetím řeckých bájí. Seberte svou Odvahu a jděte do toho!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICSPOINTU

Wonder woman 2: Odvaha (Wonder woman vol. 2: Guts, Wonder woman 7 - 12)

Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 4/2017

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback, hardback s přebalem (100 ks), limitovaný hardback s přebalem (52 ks)

 

 

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Wonder woman: Krev

Partneři