Prašina: Křídový panáček

Comics recenze

Najít český komiksový seriál, který by oslovil širší publikum a neodehrával se v Třeskoprskách či na Stínadlech je věc po čertech těžká. Na scénu se nyní ale dostala tajemná Prašina. A ta se vám pod kůži dostane velmi, velmi snadno.

"Přes 130 let byla Prašina temným ostrovem uprostřed zářící Prahy. Nikdo netušil, proč v záhadné čtvrti nefunguje elektřina a kolik pokladů i nebezpečí se skrývá v jejích ulicích..."

Zběsilé tempo moderní doby je ale neúprosné a tak se i nad Prašinou začínají stahovat mračna ziskuchtivých developerů, připravených změnit jedinečnou změť uliček a zákoutí ve sterilní hnus plný betonu, skla a oceli. Prašina má ale svého samozvaného ochránce - tajemného muže v kabátě a s buřinkou, který se neštítí bojovat s modernou ohněm... Jak se o tom hned na začátku přesvědčí náš hrdina a průvodce v jedné osobě, trochu nesmělý mladík jménem Vašek.

Co ho na Prašinu přivádí? Trochu melancholická a uzavřená povaha. Co ho na podezřívavé Prašině nutí zůstat? Záhadný pan X. Ten ovšem neunikne ani pátravému oku úřadů. Je čas poodhalit tajemství Prašiny. A vymést tmářství ze samého srdce Prahy!

Komiksová série Prašina staví na úspěchu knižní trilogie stejného jména. Podepsaný je pod ní Vojtěch Matocha, matfyzák každým coulem, kterému je - stejně jako všem matfyzákům které znám (2) - vlastní pečlivost hraničící s obsesí. Ta samá vlastnost se pak promítá do Matochovo tvorby. Na začátku jsem vám sice tvrdil, že Prašina není jako Stínadla, nicméně okouzlení foglarovskou klasikou je silně cítit i zde. Stínadla totiž mají své Genius loci. A Prašina? To jsou Stínadla na steroidech!

Po fenomenálním úspěchu Prašiny beletristické přichází na scénu Prašina komiksová. V uzavřeném sedmidílném příběhu s podtitulem Křídový panáček. Základní kostru jsem vám již prozradil. Stydlivý Vašek, tajuplný žhář, vytočená policie a tlak okolního světa. Z toho všeho dokázal matfyzák Vojtěch spolu s kreslířem Karlem Osohou (stálice české scény, ilustroval i beletristickou trilogii Prašiny) vykřesat příběh, jaký se na české knižní scéně často nevidí. A který dokáže zaujmout i protřelé komiksové matadory. 

A tady začíná první jablko sváru - Prašina je fantastická v mnoha ohledech. Je to v podstatě zaručený recept na úspěch v subžánru young adult fantasy, i když se mi takové škatulkování příčí. Máme zde samotnou Prašinu tajemnější než hrad v Karpatech; Vaška, s jehož mirkodušínovskou letorou se lehce ztotožníte a jednu velkou záhadu, jež na začátku smrdí i trochou toho nadpřirozena. Nicméně jak se nám příběh vyvíjí, pátrání po tajemném chlápkovi ustupuje do pozadí a z přímočaře se tvářícího foglarovského louskání záhady zde máme lidské sociální drama s takovým závěrem, že si z toho sednete na zadek. A v tom je asi jediná potíž, kterou v Křídovém panáčkovi vidím. Po dočtení jsem se totiž nemohl ubránit jediné otázce: "Pro koho je vlastně tento komiks určen?" Poslední sešit mě totiž utvrdil v tom, že Vojtěch Matocha se prostě nezaobíral škatulkováním věkové kategorie svých čtenářů a nabídl jim příběh, který člověka zasáhne svým morálním - a hlavně lidským - přesahem. 

Čtenář, který očekává tajemné úkazy a magii v prašivinských uličkách bude nutně zklamán. Čtenář, který se ke komiksu dostal náhodou a bere ho jako relax, bude nutně příjemně překvapen - stejně jako já. Zdaleka to není bezchybné: Tempo vyprávění jednotlivých sešitů je rozkolísané a nevyvážené: silných momentů nabízí série dostatek, bohužel stejně jako hluchých míst. 

Ale stejně jsem nakladatelství Paseka vděčný za to, že do toho šli. Že vydali Prašinu na kvalitním, tvrdém papíře s matnou úpravou. Že českému sešitovému komiksu vdechli nový život. A tobě milý čtenáři - pokud jsi čisté duše a ryzího srdce - doporučuji navštívít Prašinu. Promluv si s jejími obyvateli. Prozkoumej tajnosnubné křídové značky na domech. Ponoř se do jejího nitra. Pokud ale holduješ raději nudným obchoďákům s jejich fastfoody, střez se Prašiny. Protože tě v ní nečeká nic hezkého. 

KOUPIT PRAŠINU U NAKLADATELSTVÍ PASEKA

Prašina: Křídový panáček

Vojtěch Matocha, Karel Osoha

Nakladatelství: Paseka

Rok vydání: 2022

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 26

Provedení: Komiksové sešity

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři