Hodiny posledního soudu

Comics recenze

Konec nemusí vždy znamenat úplný konec. Svět hrdinů DC a Strážců se střetává v jednom příběhu. A hodiny posledního soudu odtikávají poslední vteřiny do půlnoci.

Jedna z komiksových událostí roku, alespoň co se mainstreamu týká, je tady. BB art vydává očekávané Hodiny posledního soudu. Safra a teď kde začít. Dovolte mi malou odbočku do historie. Watchmen - Strážci je komiksová řada vytvořená Alanem Moorem a Daveem Gibbonsem během let 1980-1987. Pro mnohé jedno z nejzásadnějších děl komiksové historie vyprávějící příběh alternativní minulosti a nahlížející na fenomén superhrdinů ze zcela jiné perspektivy. Ostatně kdo by dnes Strážce neznal? Nejen že se jedná o letité a často omílané dílo, které je i u nás pravidelně dotiskováno, ale vznikl i stejnojmenný film a Strážcům se tak ve světě komiksového média v podstatě nelze vyhnout a jména jako Dr. Mannhattan, Rorshach nebo Komediant někdy slyšel každý. A když máte takhle populární značku, proč jí nechat ležet ladem, že ano?

A nějak podobně nejspíš přemýšleli i v kancelářích DC, pod jehož hlavičkou původní Strážci vyšly. Nápad je vcelku prostý. Zrestartujeme pomocí Rebirthu/Znovuzrození naše komiksy a celé to spojíme nosným příběhem, který čtenářům vyrazí dech. A hned na úvod musím říct, že ač samotné Znovuzrození povětšinou tolik nenadchlo, tak Hodiny posledního soudu se povedly na výbornou.

Celý příběh byl započat už ve dvojici menších knih - Znovuzrození a Odznak - které u nás vyšly v nedávné době. Pomocí odkazů byly čtenáři postupně lákáni na velké spojení světa DC a právě Strážců. A nyní je čekání u konce a hodiny dotikaly až ke spojení.

Všechno začíná 7 let po událostech původních Strážců. Adrian Veidt byl odhalen jako manipulátor a masový vrah milionů lidí. Jak očistit své jméno a vymanit se z obvinění a spasit svět? Základem je složit menší tým a najít Dr. Manhattana. Jeho stopy ovšem naneštěstí míří do paralelní dimenze, která není ničím jiným než světem hrdinů DC. Ano, zcela logicky vše směřuje k nutné konfrontaci postav Strážců a postav DC světa. Navíc oba vesmíry míří ke zkáze, ač každá svým způsobem a hodiny posledního soudu odtikávají poslední minuty před katastrofou. Můžou být ještě světy zachráněny? A kdo za vším stojí? K tomu si zkrátka musíte přečíst celý komiks.

Geoff Johns před sebou neměl lehký úkol. Ve 12 dílné sérii musel navázat zajímavým způsobem na legendární a milované nadčasové dílo. A ruku na srdce, úkol to jednoduše nebyl jednoduchý. Johns je na jednu stranu dobrý scénárista se zajímavými nápady a originálními příběhy, ale všichni víme, jak to u něj občas dopadá. Dobře rozjetý příběh umí velmi nešikovně „pohřbít“ špatným závěrem. A aby toho nebylo málo, tak také všichni asi víme, jak to dopadá u DC s velkými příběhy poslední doby. Stačí vzpomenout třeba na nedávný Snyderům Metal, který sice vypadla slibně, ale bohužel byl až zbytečně megalomanský a akční a vyzněl trochu do ztracena. Ale to odbíhám, zpět k Hodinám. Naštěstí mohu konstatovat, že zklamání a akční jízda šíleností se tentokrát nekoná. Naopak Johns udržel svůj příběh (zatím) na uzdě a spíš než akční jízda se jedná o velmi příjemné překvapení navazující na původní Strážce.

Samozřejmě Johns není Moore. Ale ono je to v podstatě velmi dobře. Johns čerpá z původního konceptu, stylizace a vyprávění, ale celé to uchopil po svém a servíruje nám podařený příběh, který se nebojí násilí a drsných scén, ale zároveň zde primárně pracuje s postavami, charaktery a kromě starých známých přináší i nové a velmi povedené. Navíc si komiks drží politický a sociální přesah, ač subjektivně méně výrazný, než u původní.

Zajímavě působí nové postavy a jejich originy, zařazené do knihy. V první řadě je to nový Rorshach, bez kteréhožto hrdiny si svět Strážců poměrně těžko představit. Ač je do něj promítnuta aktuální nutnost „rasové“ vyrovnanosti v USA, nepůsobí tento prvek nijak rušivě, na rozdíl od mnohé současné tvorby a jeho vysvětlení dává smysl. To nejlepší ovšem přichází v Mimovi a Marionetě, kterážto dvojice psychopatů je takový Joker na steroidech. Nebo spíš v jejich světě by možná i ten Joker působil trochu jako roztomilé nevinné štěňátko. Což ovšem dává smysl, když si vezmeme jak je svět Strážců přeci jen drsnější a naturalističtější než klasický mainstreamový svět DC.

Poslední věcí, kterou je třeba zmínit jsou předěly jednotlivých kapitol. Není dobré je přeskakovat, protože se díky nim lze dozvědět mnohé informace o obou světech, postavách a situaci.

Perfektním doplněním celé knihy je pak kresba Garyho Franka. Rozhodně se mi líbí, že Frank nejde cestou pouhého „kopírování“ grafického ztvárnění hrdinů DC ze Znovuzrození, ale jeho postavy působí oproti těm z klasických řad dospěleji, drsněji. A ostudu nedělá ani hrdinům Strážců. V tomto směru je zase plusem opuštění zbytečného experimentování, ale naopak využití panelování původního komiksu.

Hodiny posledního soudu jsou velmi povedený komiks. Skoro se mi chce říct, že je to nejlepší aktuálně nová DC kniha poslední doby. Neudělám to jen proto, že se přeci jen stále jedná o rozjezd, který pěkně šlape, je plný dobrých nápadů i překvapení a hlavně parádně se čte. Ale je to rozjezd, který může v Johnsově případě skončit všelijak. Pokud ovšem autor udrží vše na uzdě a bude pokračovat v podobném méně akčním, ale o to promyšlenějším stylu, máme našlápnuto k perfektnímu příběhu a sérii, řadící se nepochybně k nadprůměru v rámci mainstreamovým superhrdinským komiksům. Zkrátka Hodiny poslední soudu si musíte přečíst.

 

Koupit se slevou v Comics Pointu!

 

Hodiny posledního soudu 1.

Scénář: GeoffJohns

Kresba: Gary Frank

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2020

Překlad: Marko a Hana Haulišovi

Počet stran:224

Formát: 165 x 260 mm, brož + limitovaná pevná vazba s přebalem (300 ks)

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři