Smrt Tima Drakea Batmana silně zasáhla a dodnes si jí vyčítá. Hrdina, který pomáhal s budováním týmu na ochranu Gothamu položil svůj život při obraně města. Ale co když není mrtvý?
Nebudeme si nic nalhávat, komiksové postavy se velmi rády vracejí ze záhrobí. Smrt na barevných panelech často není permanentní stav a scénáristé si pomáhají různými cestováními časem, jinými realitami a podobně. James Tynion IV. Na to šel jinak. Jeho Detective Comics patří dlouhodobě k tomu (nej)lepšímu co vychází v rámci Znovuzrození DC a mimochodem tedy není divu, že po Tomu Kingovi dostane na starost i „klasického“ Batmana. Zpět ale k Detective Comics. V první čtyřech knihách rebirthovské řady jsme spíš koukali na netopýří rodinu, kterou Batman společně s Red Robinem poskládali pro ochranu města. Každý z dílů se hodně zaměřoval na jednu z postav a samotný Batman byl upozaděn. Tentokrát se to mění. I když tedy tak napůl.
Když Tim Drake zemřel, byl to pro Batmana silný zásah do života a sžírali ho výčitky. Jenže všechno je jinak. Tim nezemřel, ale byl unesen a vězněn tajemným Mr. Ozem. Neznámo kde, proč, jak a ani jak dlouho. Nyní se ale Red Robin vrací a musí spojit síly s Batman proti - ne, nebudu tady zbytečně spoilerovat. Každopádně Tynion tady využívá oblíbený atribut komiksů od DC - cestování časem a alternativní reality, díky čemuž se podíváme nejen na Timovu současnost, ale i minulost a ne úplně růžovou budoucnost. Ohrožen každopádně je jeden ze zásadních členů týmu a nepřítel má jednu obrovskou výhodu - dokonale zná prostředí, celou skupinu i veškeré zabezpečení a triky. Souboj může začít. Hlavní příběh je doplněn přídavkem o dvou částech - Utopia a Dystopia - který se zaměřuje na Anarkyho, Clayface a Stephanii. Tady je trochu vtipný poznatek, že teprve nedávno nám bylo v česštiněodhaleno kdo je Anarky v rámci řady New52 a tady se nám tenhle záporák hned vrací ve vcelku zásadní roli. Každopádně příběhově není tenhle kraťas špatný, i když by mi nevadilo, pokud by byl rozdělen a ne vyprávěn naráz.
Příběhově není pátá část Detective Comics špatná. Máme tu zajímavé zápletky, silné hrdiny, velká tajemství a dobře dávkované vyprávění. Jenže se tu zároveň projevuje, že Detective Comics stojí tak trochu na druhé koleji a ten prim hraje Kingův Batman. Tynion tak přichází se zajímavými nápady a chce vyprávět spletité a zásadní příběhy, ale zároveň se nemůže dostatečně rozjet a udělat nějaká zásadní rozhodnutí nebo změny ve světě Temného rytíře a zároveň nemůže svůj příběh dostatečně natáhnout, protože hlavní část téhle knihy by klidně vydala na dvojnásobek sešitů. Takhle zase dostáváme víc otázek než odpovědí a upřímně těch cliffhangerů a nejasností je v téhle sérii už víc než dost. O to víc se můžeme těšit na to, až převezme otěže, protože pokud dokáže udržet svou laťku, bude o co stát. A také můžeme jen doufat, že Tynion udrží svoje nápady a hlavní linku na uzdě.
Ke kresbě se tentokrát pro pár sešitů vrátil Eddy Barrows jehož kresba je originální, hezky působí při akci a doplňuje depresivní atmosféru Tima uneseného a uvězněného bůhví kde. Jen to různé členění panelů působí trochu zvláštně a neuceleně a občas musí čtenář hledat, kde přesně pokračuje souboj nebo dialog. Bohužel ale Barrows nedělal celý hlavní příběh, ale rozdělil si ho s Alvarem Martinezem, kterého si určitě pamatujete z knihy minulé a tady opět spadáme do klasického mainstreamu, který sice neurazí, ale viděli jsme ho mnohokrát. Na druhou stranu, co jiného čekat od komiksové popcornové zábavy, že ano? Podobně působí a funguje i kresba Utopie a Dystopie v podání Carmen Carnerové, která se nám se svým výtvarným pojetím prezentuje v rámci Detective Comics poměrně pravidelně. Celkově je ale jsou ale oba příběhy graficky oddělené, když první je poměrně temněji laděný do tmavších odstínů, druhý je naopak prosvětlený barvami.
Pátý díl, stejně jako všechny přechozí, nemá rozhodně žádné přehnané cíle. Nesnaží se být nějakou zlomovou událostí universa DC, Gothamu nebo Batmana - ano, sice přináší zpět jednoho údajně mrtvého člena, ale nejde nijak dál, nešťourá ve světě a nakonec k ničemu zvlášť zásadnímu nedojde. Zkrátka cílem téhle knihy je bavit a pobavit, tak aby si tuhle superhrdinskou jízdu užil každý v klidu a nemusel zbytečně přemýšlet. Ostatně pokud hledáte něco hlubokomysleného, asi nesáhnete zrovna po komiksu z řady Znovuzrození. James Tynion IV. tady ukazuje, že má dobré nápady a dokáže udržet tempo příběhu a zaujmout. Pátý díl tak jde ve šlépějích svých předchůdců a vlastně to vůbec není na škodu.
Koupit se slevu v Comics Pointu!
Batman Detective Comics 5: Život v osamění
Scénář: James Tynion IV, Christopher Sebela
Kresba: Eddy Barrows, Carmen Nunez Carnerová, Alvaro Martinez
Vydavatelství: BB art
Rok vydání: 2019
Překlad: Petr Zenkl
Počet stran: 144
Formát: brož, 170 x 260 mm + black edice
Autor: Adam Vondra Vondris