Arboretum

Comics recenze

Jak zábavné může být v deskové hře sázení stromů? To je otázka na kterou odpoví jednak malá karetka Arboretum od TLAMA games a také tato recenze na ní.

Arboretum je v podstatě specifický typ botanické zahrady, zaměřující se na živé dřeviny. Účel vzniku je různý, od výzkumu po čistě estetický prvek např. v zámeckých zahradách. Zajímavostí budiž to, že za první arboretum je považována Trsteno v Chorvatsku. Největšího rozmachu se ovšem podobně jako třeba zoologické nebo klasické botanické zahrady dočkala arboreta v 19. a 20. stol. Pokud byste se třeba někdy chtěli do nějakého vypravit, tak vlastenecky (Sudety prostě u nás máme v srdci) vás pošlu třeba k hradu Hauenštejn, kde kromě našich dřevin můžete vidět i množství těch světových. Ale dost už k historickému a zeměpisnému okénku, pojďme se podívat na herní Arboretum.

Hra samotná není úplnou novinkou. Původní vydání originálu se totiž datuje do roku 2015. V témže roce jste si ovšem hru, která posbírala řadu ocenění a nominací na ně, mohli ovšem zahrát jen ve čtveřici světových jazyků. Jasně, karetka je to sice komponentově jazykově nezávislá, ale teď mám na mysli pravidla a dostupnost. K nám se tedy hra dostává až nyní díky pražskému vydavatelství TLAMA games. A nakonec nejde jen o lokalizaci pravidel, ale i překlad jednotlivých sad druhů stromů, takže to s tou nezávislostí není tak úplně pravda.

Arboretum má na svědomí Dan Cassar a hra je určená pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 8+, čímž se trochu liší od běžné produkce Tlamy, a herní doba se pohybuje mezi 15-30 min v závislosti hlavně na počtu hráčů. Úkolem hráčů je s pomocí karet vystavět co možná nejhezčí, ale hlavně co možná nejhodnotnější stromořadí ve svém Arboretu. O tom už ale víc dále.

Ve chvíli kdy se vám Arboretum dostane do ruky, nutně vás musí zaujmout dvě věci. Za prvé je to strašně hezká grafika krabičky, které vévodí strom uprostřed, doplněný o zenové barevně uklidňující spektrum. Za druhé je to velikost, protože tahle hra je opravdu rozměry velmi kompaktní a skladná. Navíc ve chvíli kdy nutně potřebujete místo minimalizovat, můžete karty vyjmout a dát je ještě do menší krabičky na cesty, a v tu chvíli z toho máte takřka takový větší Milostný dopis! Po otevření moc věcí nečekejte - krátká pravidla, obsáhlý bodovací bloček a 80 karet. Ty jsou rozděleny po osmi mezi 10 různých druhů/barev, kdy každý druh má svou krásnou ilustraci daného stromu - některé jako javor nebo smrk pozná asi každý, některé jako třeba kasie nebo delonix jsem si už ale musel ze zvědavosti googlit. Každá karta kromě ilustrace obsahuje pro ještě přehlednější rozlišení i znaky a hlavně číslici od 1 do 8 v každém druhu. Graficky hra působí skutečně luxusně a výtečně a je radost stromy vykládat na stůl. Pro mě velkým plusem je, že v plastovém insertu, který ve hře je, je dostatek místa na obalené karty, což rozhodně není úplně běžná věc a po obalení často nemáte komponenty kam dát.

Celá hra je velmi snadný. Dle počtu hráčů vezmete daný počet druhů stromů a všechny jejich karty zamícháte do dobíracího balíčku. Každý hráč dostane 7 karet a může se do hry. Celým principem hry je vykládání karet stromů do řad - stromořadí v pořadí od nejmenší po největší nebo naopak. Zkrátka stromořadí je řada spolu sousedících karet začínající a končící stejným druhem, mezi nimiž jsou naskládány ostatní stromy, ať už stejného druhu nebo jiného, s různými čísly řazenými vzestupně od nejmenší po největší. Hra probíhá v sérii krátkých tahů, skoro se chce říct mikro, ve kterých si hráč který je řadě postupně:

 

1. dobere 2 karty - karty si lze vzít z dobíracího balíčku náhodně nebo z odhazovacího balíčku kteréhokoliv hráče (viz dále).

2. zasadí strom - do svého arboreta na stole musí hráč přidat jednu kartu z ruky. První kartu libovolně, každá další musí navazovat na předešlé zahrané karty.

3. odhodí kartu - 1 kartu z ruky musí hráč odhodit na svůj odhazovací balíček.

 

Ano, je to velmi prosté a takhle to nejspíš nezní nijak převratně. Ovšem ve hře jsou dva velmi povedené mechanismy. Jedním z nich je možnost dobrat si odhozené karty vašich soupeřů. Tou druhou je až geniální způsob bodování na konci. Zcela logicky by vás asi napadlo, že nejjednodušší cesta k vítězství vede k prostému vykládání celé řady jednoho druhu od 1 do 8 a sesbírání maxima bodů. Jenže to tak úplně nejde. Hra končí ve chvíli, kdy je dobrán dobírací balíček a nastupuje závěrečné bodování. To probíhá tak, že se postupně jmenují jednotlivé druhy stromů v partii a hráči odhalují své karty jmenovaného druhu a pouze!!! ten kdo má největší číslo či součet čísel na odhalených kartách, může obodovat stromořadí daného druhu. Pro příklad:

Dva hráči stavěli stromořadí dubů. Při bodování oba odhalí karty dubů v ruce, které si ponechali, přičemž jeden má 2 a 3 a druhý 6. Pouze druhý hráč dostane za svou řadu body a druhý má smůlu. Už chápete?

Pořád to zní velmi jednoduše, ale hra trochu klame tělem a nakonec budete taktizovat a přemýšlet nad tím, co kam dát a co odhodit nebo co si kvůli soupeřům nechat, mnohem víc než myslíte.

Arboretum určitě není nějaká velká nebo komplexní a složitá hra. Ani jí být nechce. Je to zkrátka malá karetka s jasnými a jednoduchými pravidly, která ovšem vybočuje z řady další karetních her.

Grafika a zpracování je vysoké úrovni. Insert je praktický a povedl se. Hlavní jsou ale krásné ilustrace stromů na kartách, které působí velmi příjemně, hezky a až uklidňujícím dojmem. 

Hra vypadá velmi jednoduše a v zásadě i je, ale přesto nabízí množství taktizování a nutnosti přemýšlet. Nesoustředíte se pouze na své arboretum a prosté vykládání karet jednu za druhou, ale jste nuceni přemýšlet na to, co kam vyložit, aby řada byla co nejhodnotnější a zároveň i sledovat co vykládá a sbírá soupeř. Zároveň musíte u každé karty, což platí zejména při blížícím se konci, přemýšlet zda jí ještě vyložit nebo si jí nechat na bodování, aby vám nakonec jednou kartou soupeř nezbořil celý plán.

Co se mi také líbí je, že hra funguje velmi pěkně v jakémkoliv počtu hráčů.

Arboretum přináší v malém balení docela velkou hru v krásném kabátku. Čím více partií si zkusíte, tím více se vám ukážou její možnosti. Pokud byste hře museli nutně něco vyčíst, tak asi jedině náhodu při rozdávání karet na začátku, což už je takový neduh všech karetních her. Ale jinak si sečtěme plusy - krásné provedení, lehká pravidla, jednoduchá hratelnost a přitom dostatečná hloubka. Zkrátka i sázení stromů v deskové hře může stát za to a i v záplavě různých malých karetních her, ve kterých ale Arboretum nejen že nezapadne, ale naopak dokonce víc než září.

 

Koupit se slevou u TLAMA games!

 

Arboretum

Autor: Dan Cassar

Vydavatelství: TLAMA games

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 15-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři